-: درصا / عکس ، مد لباس ، پیامک ، ترفند ، داستان / DARSA :-
عکس های جدید ، بازیگران ، جدید ترین مدل های لباس ، ترفندهای موبایل و اینترنت ،آگهی های استخدام ، اس ام اس و پیامک جدید ، داست
درباره وبلاگ


کامپیوتر - اینترنت - ترفند - آموزش -آگهی های استخدام ، پیامک های جدید - عکس - فوتبال - سرگرمی - - آموزش - مقاله - عکس، کامپیوتر - اینترنت - ترفند - آموزش - پیامک های جدید - عکس - مدل لباس - مدل کفش - و ...

( گریسل ) : هر چی بخواین اینجا داریم : -- www.DARSA.mihanblog.com
برای مشاهده بهتر مطالب دلخواه خود پیشنهاد می شود از بخش طبقه بندی استفاده کنید ، به لیست آخرین پست ها هم سر بزنید ، در نظر سنجی ما شرکت کنید و نظر یادتون نره

مدیر وبلاگ : درصا ( گریسل درگز )
نظرسنجی
شما متولد کدام فصل هستید ؟ با این نظر سنجی می خوایم ببینیم که بچه های کدوم فصل بیشتر تو اینترنت هستند ؟چهارشنبه 25 فروردین 1389 :: نویسنده : امیر رحیمی

خلاصه :

   بیماری سارس یا سندروم تنفسی حاد با بروز ناگهانی یك نوع ذات الریه ی آتی پیك با عامل ویروسی از خانواده ی كرونا ویروس ها می باشد كه از یكی از ایالات جنوبی چین آغز شده و با شیوع در منطقه ی شرق آسیا به بیش از 30 كشور جهانت منتقل شده است . در چند ماهه ی گذشته سبب ابتلاء 5000نفر و بیش از 300 مرگ گردیده است . ویروس از طریق تماس نزدیك با افراد آلوده و همچنین مدفوع فرد آلوده منتقل می شود . دوره ی كمون بیماری بین 7-2 روز و گاه تا 10 روز می باشد . بیماری با علایم شبیه سرماخوردگی ، تب 38 درجه ، درد عضلات و سرفه خشك آغاز شده و توسعه مییابد . عكس ریه در تعدادی از بیماران علایم پنومونی یك طرفه و یا دو طرفه را نشان می دهد. علایم آزمایشگاهعی می تواند شامل لنفوپنی ، كاهش اكسیژن خون و افزایش CPK و LDH  باشد. با شناسایی  ژنوم ویروس عامل بیماری كه نوع جدید از خانواده كرونا ویروس ها است . روشهای نوین مولكولی تشخیص ویروس در نمونه های كلینیكی با استفاده از RT-PCR در عرض چند ساعت امكان پذیر شده است . به نظر میرسد منشاء این ویروس حیوانات اهلی به خصوص پرندگان باشند . با توجه به سیر متفاوت بیماری در 10% افراد كه دچار مشكلات تنفسی می باشند ، استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی لازم است . درمان با استفاده از استروئید و آنتی بیوتیك های وسیع الطیف وداروهای ضد ویروسی مانند ریباویرین در موارد حاد توصیه می شود . جهت پیشگیری از ابتلاء و شیوع بیماری عدم مسافرت به مناطق پرخطر توصیه شده است . در صورت تماس با افراد آلوده كنترل مرتب دمای بدن به مدت 10 روز و در صورت بروز تب 38 درجه و وجود علایم مراجعه ی سریع به مراكز بهداشتی توصیه میگردد . با توجه به آمار بالای آلودگی كادر بهداشت و درمان كه در تماس با بیماران بوده اند ، آگاهی و توجه جدی پزشكان و كادر بهداشتی ، درمانی به نكات مراقبتی و پیشگیری ضرورت دارد .

مقدمه :

   شیوع بیماری تنفسی حاد با بروز ناگهانی موسوم به سارس كه از نوامبر 2002 شروع گردید در چند ماه گذشته با گسترش به بیش از 30 كشور در 4 قاره جهان سبب ابتلاء     5000 نفر و مرگ بیش از 300 نفر در كشورهای چین ، هنك كنگ ، كانادا ، ویتنام ، سنگاپور و تایلند گردیده است . با توجه به گسترش روزانه یبیماری به مناطق خاورمیانه شامل كویت ، عربستان سعودی و بحرین ، نگرانی وقوع همه گیری در منطقه نیز مطرح گردیده است . خوشبختانه با اطلاع رسانی مناسب وتلاش جهانی امید می رود از شیوع بیشتر آن پیشگیری گردد . خوشبختانه تا كنون هیچ موردی از این بیماری در كشور ما مشاهده نشده و امید است با رعایت نكات ضروری از بروز بیماری پیشگیری گردد . این بیماری بیشتر از مرزهای هوایی و یا احتمالاً سایر مبادی ورودی توسط افرادی كه به مناطق آلوده سفر كرده اند ، وارد می شود . اولین مورد بیماری در خاور میانه در كویت توسط سازمان بهداشت جهانی گزارش گردید و هند نیز شاهد بروز اولین مورد آن بوده است كه با تراكم جمعیتی احتمال گسترش آن وجود دارد .


همه گیرشناسی بیماری :

   منشاء بیماری یك پزشك چینی 64 ساله بوده كه در بیمارستان سون یات سن   گوانگ ژو كار می كرد و اغلب بیماران مبتلا به یك نوع بیماری ریوی ناشناخته را در ماههای آخر سال 2002 معاینه كرده است . این پزشك در ماه فوریه ی سال جاری در متروپول شهر مونگ كوك در هنگ كنگ ساكن بوده و به علت ابتلاء به بیماری در بیمارستان بستری و فوت می كند . شش نفر دیگر كه در همان طبقه هتل ساكن بودند بعداً به این بیماری مبتلا شدند . با مسافرت این افراد به كشورهای دیگر دامنه ی بیماری توسعه پیدا كرد . در عین حال ، به دلیل عدم اطلاع از عامل بیماری تعداد بسیاری از مبتلایان اولیه در هنك كنگ را كاركنان وكادر بهداشت و درمان و دانشجویان پزشكی كه در تماس با بیمار اولیه بوده اند تشكیل داده است . با اطلاع رسانی گسترده پس از شیوع بیماری سارس با اعمال اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی مانند جداسازی بیماران و استفاده از ماسك و دستكش و رفع آلودگی مناسب  زنجیره ی انتقال را می توان كند نمود .

سازمان بهداشت جهانی با تشكیل تیم تخصصی و ایجاد شبكه ی اطلاع رسانی برای مسئولین و كاركنان بهداشتی اطلاعات لازم رادر اختیار آنان قرار میدهد . این سازمان با انتشار اعلامیه ای به افرادی كه از كشورهای چین ، هنگ كنگ ، ویتنام و سنگاپور به مناطق دیگر جهان سفر می كنند و همچنین افرادی كه قصد سفر به این كشورها را دارند هشدارهای لازم بهداشتی را داده است . بر اساس جدیدترین گزارش سازمان بهداشت جهانی ، كشورهای واجد موارد ابتلاء و مرگ ومیر حاصل از این بیماری در جدول زیر درج گردیده است . این آمار به دلیل مسری بودن بیماری به طور ورزانه در حال افزایش است . 

شیوع بیماری علاوه برصدمات بهداشتی ، خسارات اقتصادی سنگینی را به كشورها وارد كرده است ، زیرا فعالیتهای اقتصادی ، مسافرتها ولغو بسیاری از كنگره های علمی و همچنین صنعت توریسم دچار اختلال شده است . بررسی ها نشان می دهد كه خسارات اقتصادی این بیماری از زمان شیوع تا كنون بالغ بر 30 میلیارد دلار بوده است و در صورت گسترش بیماری این رقم افزایش می یابد . نكته ی بسیار مهم درباره یشیوع این بیماری وافراد در معرض خطر این است كه در صورت عدم رعایت موارد پیشگیرانه ، پزشكان ، پرستاران ، دانشجویان پزشكی وكادر بهداشتی به دلیل تماس نزدیك با بیماران در معرض خطر ابتلاء به این بیماری می باشند . در آغاز همه گیری اخیر در چین ، هنگ كنگ ، ویتنام 90% بیماران و افراد مشكوك به سارس در بین كادر بهداشت و درمان بوده و مواردی از مرگ نیز در بین آنان مشاهده شده است . در بیمارستان هانوی ویتنام 56% از كاركنانی كه با یك بیسمار در تماس بوده اند به بیماری سارس مبتلاء شده اند .

      علایم بیماری و سیر بالینی آن :

    بیماری سارس در افراد بالغ بین 25 تا 70 سال رخ داده است . چند مورد مشكوك نیز در نوجوانان (15 ساله ) دیده شده است . دوره ی پنهان بیماری بین 7-2 روز و گاه تا 10 روز می رسد . بیماری با تب ناگهانی و بالای 38 درجه كه ممكن است با لرز وعلایمی شبیه آنفولانزا شروع (شامل تب سریع وبالا ، درد عضلانی ، سردرد و گلودرد) شود . پس از 3 تا 7 روز مشكلات سیستم تنفسی تحتانی با سرفه ی خشك شروع می شود كه می تواند به تنگی نفس و در 10 تا 20 درصد موارد به كاهش اكسیژن خون منجر گردد . در بیماری سارس دو فاز وجود دارد . در فاز اول علایم خفیف و منحصر به بخش فوقانی سیستم تنفسی (علایم سرماخوردگی ، سرفه ، تنگی نفس ) است . موضوع مهم در این فاز فقدان علایم دستگاه گوارشی و سیستم عصبی است (03/06/30 این  فاز شبیه به مایكوپلاسما وبقیه ی عوامل ویروسی است ) ولی در فاز دوم گسترش به سیستم تنفس تحتانی سبب سرفه ، تنگی نفس و نهایتاً به كاهش اكسیژن خون منجر می گردد . در التهابهای ناشی از ویروسهای غیر سارس ، لایه ی اپی تلیوم روی برنشها مبتلا شده و یك تراكیت یا برونشیت دیده می شود ولی شواهد در بیماری  ویروسی سارس نشان دهنده ی سیر پیشرفته تر بیماری ، امتحان و گرفتاری غشای آلو ئولی نیز می باشد و اثر روی آلوئولها بصورت افزایش تراوایی نمایان می گردد و این افزایش تراوایی سبب می شود كه مایع از فضای بینا بینی آلوئولی وارد آن شود انتقال گاز اكسیژن ودی اكسید كربن دچار نقصان شده و سیر بیماری به سوی هیپوكسیا پیش می رود كه این حالت حتی در ویروس آنفولانزای تیپ A هم به ندرت دیده می شود . این اختلال را SARS می نامیم . 20-10 درصد مبتلایان تابلوی تی پیك SARS دارند ، كه اینها نیاز به تهویه ی مكانیكی دارند . البته امكان محدود شدن بیماری و یك فاز فیبروتیك وجود دارد كه می تواند سبب مرگ هم نشود .
مواردی كه باید به بیماری سارس مشكوك شد :

 - تب ناگهانی و بالاتر از 38 درجه

 - درد عضلانی

 - یك یا چند علامت تنفسی (سرفه ، گلودرد ، تنگی نفس یا مشكلات تنفسی )

 - سابقه ی مسافرت به چین ، هنگ كنگ ، ویتنام ، سنگاپور و یا سایر كشورهایی كه همه گیری بیماری در آن وجود داشته است

 - سابقه ی تماس با فرد بیمار با علایم مشابه

 - افراد بیمار با علایم فوق كه عكس قفسه ی سینه ی آنها علایم ذات الریه یا سندروم بیماری تنفسی بالغین را   نشان دهد . Adult Respiratory Distress Syndrome

در صورت مواجه با موارد مشكوك یا احتمالی لازم است از نظر ارتباط احتمالی با همه گیری SARS  مورد بررسی قرار گرفته و با ایزوله كردن بیمار اقدامات لازم جهت پیشگیری از انتقال بیماری به كادر پزشكی و پرستاری و سایر افراد صورت گیرد در عین حال بررسی های آزمایشگاهی جهت حضور عوامل عفونی باكتریال و ویروسی از جمله باكتریهای آتی پیك و بویژه ویروسهای عامل بیماریهای تنفسی صورت گیرد .

جدول بیماران ومواد مرگ ناسی از بیماری سارس در كشورهای

مختلف جهان

كشور

تعداد مرگ تعداد بیمار

استرالیا

0 3

برزیل

0 2
كانادا 18 122
چین 122 2753

هنگ كنگ

121 1527

تایوان

0 49

فرانسه

0 5

آلمان

0 7

اندونزی

0 1

هند

0 1

ایتالیا

0 3

ژاپن

0 5

مالزی

2 6

ایرلند

0 1

رومانی

0 1

سنگاپور

21 198

اسپانیا

0 1

فیلیپین

1 2

سوئد

0 3

سویس

0 1

تایلند

2 8

انگلیس

0 6

امریكا

1 166

مغولستان

0 3

افریقای جنوبی

0 1

كویت

0 1

ویتنام

6 63

             

نكات مهم در پیشگیری و كنترل بیماری سارس :

باتوجه به اینكه انتقال بیماری فرد به فرد می باشد ، لذا پیشگیری از روند انتقال بیماری ، مهمترین راه كنترل است . در بررسی های انجام شده در تایوان و هنگ كنگ دیده شده است كه با آموزش و كنترل پیشگیرانه در تماسهای خانگی وبیمارستانی تا حد زیادی از روند گسترش بیماری جلوگیری بعمل آمده است . شواهد موجود مؤید آن است كه بیماری عمدتاً از طریق تنفس منتقل می شود . افزون بر این ، امكان انتقال گوارشی آن نیز مطرح گردیده است بنابراین با احتیاطات پیشگیرانه در سه مسیر : تماسی ، قطرات تنفسی ، استنشاقی و آئروسل می باشد . لذا،گروههای پزشكی وبهداشتی و گروههای خدماتی فرودگاهی ، بنادر ، مدارس و ادارات و همچنین خانواده ها  می بایست اصول ذیل را رعایت نمایند :

1. استفاده از ماسك توسط افراد با احتمال بیماری و افراد رد تماس با بیماران كه ترجیحاً باید از ماسك  N95 و در صورت عدم دسترسی ماسك جراحی استفاده نمایند ( ماسك استاندارد باید توان فیلتر ذرات یك میكرون راتا 95% دارا بوده و كمتر از 10% نارسایی داشته باشد مانند ماسك مورد استفاده در پیشگیری از بیماری سل ) .

2. استفاده از صورت بندهای مناسب جهت پیشگیری از تماس ترشحات با چشم و مخاطات

3. استفاده از دستكش و گان توسط گروههای پزشكی وسایر مراقبین بیماران و همچنین ملاقات كنندگان

4. اختصاص اتاق ایزوله جهت بیماران احتمالی با امكانات كامل دستشویی وتوالت و سیستم تهویه با فشار منفی و فیلتر مناسب وتوان تعویض هوا 9-6 باردرساعت .

5. شستشوی دستها جزء اصول مهم احتیاطات تماسی بوده كه باید توسط پرسنل پزشكی قبل از تماس با بیمار ، پس از تماس با بیمار ، پس از تماس با مواد ترشحی و دفعی بیمار و پس از در آوردن دستكشها باید انجام گیرد . شستشوی دستها با آب و صابون حاوی تركیبات ضد عفونی كننده توصیه میگردد .

6. مراقبت از ترومای سرسوزن مهم بوده و باید مدنظر باشد .

7. مواد ترشحی . دفعی و مصرفی بیماران باید به عنوان زباله های بیمارستانی عفونی تلقی شده و احتیاطات لازم مورد توجه واقع گردد .

8. با توجه به اینكه كوروناویروس عامل سارس در محیط خارج و سطوح تا سه ساعت قادر به ادامه ی حیات است ، لذا سطوح در تماس با بیمار ، ترشحات بیمكار و همچنین تجهیزات مورد استفاده در بیمارستانها ، ترمینالها ، مدارس ، ادارات ، هواپیما وكشتی بویژه صندلیها ، دستگیره ها ، دربها ، پنجره ها و سایر موارد با تركیبات ضدعفونی كننده موضعی معمولی ضدعفونی و تمیز گردد .

9. سیستم احیا و تنفس مصنوعی مورد استفاده جهت احیاء این بیماران در آی سی یو و اورژانسها باید به شكل ویژه وجود داشته باشد و دارای سیستم تهویه ی مستقل با فیلتر اختصاصی باشد .

10.  افراد در معرض تماس با بیماران ودر خطر ابتلاء مانند گروههای پزشكی ، بهداشتی ، خانواده ها ، همكاران و همسفران می بایست تا 10 روز به شكل مراجعه ی حضوری و یا تماس تلفنی بر اساس تعریف مورد بیماری (تب بالای 38 درجه ، علامت تنفسی حاد و سابقه ی مسافرت و یا تماس با مسافرین و علایم هشدار دهنده تحت نظر باشند كه در صورت بروز علایم احتمالی سریعاً بستری و تحت نظر وبررسی های اختصاصی مربوطه قرا گیرند .


راه های انتقال :

ملاقات وتماس نزدیك با افرادی كه دارای علایم بوده اند ( در فاصله یك متری بیمار ، تكلم و صحبت به مدت 5 دقیقه ، مراوده داشتن با بیمار ) تا امكان انتقال ذره یاDroplet   را داشته باشد .

    سیر ابتلاء و احتمال انتقال بیماری را افزایش می دهد . وجود و عدم وجود علایم اولیه مثلاً سرفه و علایم تنفسی درصد ابتلاء را بالا می برد . اخیراً احتمال انتقال از طریق مدفوع شخص مبتلا در مجتمعی در هنگ كنگ مشاهده شده است . نقش سوسك و سایر حیوانات در چرخه ی انتقال مكانیكی بیماری نیز مطرح است .

  اتیولوژی بیماری:

با بررسی های اولیه نمونه های بیماران با میكروسكوپ الكترونی اعلام گردید كه عامل سارس احتمالاً ویروسی از خانواده ی پارامیكسو ویروس (Paramixoviruse ) شامل ویروسهای بیماریهای تنفسی مانند پارا آنفولانزا (respiratory syncytial virus)   اوریون و سرخك می باشد . متخصصین آلمانی با بررسی های دقیق تر اعلام نمودند كه عامل می تواند metapneumovirus  از خانواده پارامیكسوویروس ها باشد كه اخیراً شناسایی شده است ، لیكن این ویروس در كودكان بیماری میكند . یك گروه تحقیقاتی دانشگاه هنگ كنگ به سرپرستی مالیك پیریس اعلام نمودند كه با استفاده از روش های مولكولی موفق به شناسایی عامل بیماری از خانواده كوروناویروس ها (corona virus) شده اند . این ویرو س عامل 10 تا 20 درصد سرماخوردگی های عادی است . با توجه به اهمیت شناسایی عامل بیماری كه تشخیص و درمان زودرس را امكان پذیر میسازد ، سازمان بهداشت جهانی با اعزام گروه تحقیقاتی به محل اولیه بیماری در چین وتشكیل شبكه ای از چندین آزمایشگاه مجهز و پیشرفته در چند كشور جهان تلاش گسترده ای را برای شناسایی عامل میكروبی بیماری سارس آغاز نمود .

  كوروناویروس عامل بیماری سارس :

بطور كلی خانواده ی كوروناویریده شامل دو جنس Toro virus و Corona virus می باشد كه توروویرس در میان سم داران شایع بوده واحتمالاً باعث اسهال می گردد . كروناویروس انسانی از نظر آنتی ژنیك در دو استرین 22q E و DC43 قرار دارند . البته این دو استرین شامل كوروناویروس های حیوانی ( حیوانات اهلی و جوندگان ) نیز می گردد . ضمناً یك گروه آنتی ژنیك جداگانه ای نیز از كوروناویروس ها وجود دارد ( Avian Associated Bronchitis Virus ) كه در پرندگان بویژه در مرغ عفونت تنفسی ایجاد می كنند . حتی در یك گروه مشخص آنتی ژنیك مثلاً 22q E تمایزات آنتی ژنیك قابل توجهی ملاحظه می شود . بنابراین بروز واكنش متقاطع بین بعضی استرین های انسانی و حیوانی وجود دارد . بنابراین ویروس عامل سارس ( h MPV ) جدیدترین استرین از كوروناویروس ها است (2و3) . با تلاشهای بین المللی انجام گرفته سكانس ژنومی آن به طور كامل تعیین گردیده است (8) . اطلاعات نسبتاً كمی در رابطه با پاتوژنیسیته كوروناویروس ها در انسان موجود است . كوروناویروس های شضناخته شده نسبت به سلولهای اپی تلیال مجاری تنفسی و گوارشی گرایش دارند . عفونت های كوروناویروس ها احتمالاً در بدن میزبان شبیه ویروس هپاتیت موشی منتشر می شود . تجربیات آزمایشگاهی نشان میدهد كه سلولهای مژه دار تراشه ی آلوده با این ویروس به تدریج ضربان های خود را از دست داده و از بین می روند . ممكن است این پدیده در ایجاد بیماری توسط این ویروس ها در بدن انسان نیز نقش داشته باشد . به طور كلی موش بزرگ آزمایشگاهی و مرغ دو مدل مناسب برای مطالعه ی بیماری های تنفسی مربوط به كوروناویروس ها محسوب می شوند . كوروناویروس ها باعث سه گروه اختلالات تنفسی ، گوارشی و نورولوژیك می شوند هر چند شواهد علمی دال بر شیوع اختلالات نورولوژیك ناشی از عفونت های كوروناویروس ها وجود ندارد . كوروناویروس ها حدود3-2 ساعت شرایط محیطی را تحمل كرده وفعال باقی می مانند . در آزمایشات تكمیلی جهت اثبات ارتباط این ویروس با علایم بیماری سارس كه در هلند صورت گرفت ، محققین ویروسص كشت شده در سلول كلیه ی میمون سبز آفریقایی Vero cell  را به سه گروه میمون تزریق نمودند . گروه اول فقط ویروس كورونا ، به گروه دوم ویروس متاپنومونیای انسانی metapneumovirus  كه تصور می شد در ایجاد بیماری نقش دارد و به گروه سوم ، ابتدا ویروس كورونا و سپس ویروس متاپنومونیا تزریق شد . نتایج این بررسی نشان داد كه میمون های گروه اول علایمی كاملاً شبیه سارس در انسان را نشان میدهند و بررسی پاتولوژی بافت های این حیوانات نیز شبیه علایم در انسان ولی گروه دوم یك رینیت ساده داشتند . گروه سوم نیز مانند گروه اول بوده و حضور ویروس دوم سبب تشدید بیماری نشده بود . نتایج این بررسی اثبات نمود كه ویروس جدید عامل سارس می باشد و SARS Coronavirus  نامیده شد .

 

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic