تبلیغات
-: درصا / عکس ، مد لباس ، پیامک ، ترفند ، داستان / DARSA :- - هپاتیت
 
-: درصا / عکس ، مد لباس ، پیامک ، ترفند ، داستان / DARSA :-
عکس های جدید ، بازیگران ، جدید ترین مدل های لباس ، ترفندهای موبایل و اینترنت ،آگهی های استخدام ، اس ام اس و پیامک جدید ، داست
درباره وبلاگ


کامپیوتر - اینترنت - ترفند - آموزش -آگهی های استخدام ، پیامک های جدید - عکس - فوتبال - سرگرمی - - آموزش - مقاله - عکس، کامپیوتر - اینترنت - ترفند - آموزش - پیامک های جدید - عکس - مدل لباس - مدل کفش - و ...

( گریسل ) : هر چی بخواین اینجا داریم : -- www.DARSA.mihanblog.com
برای مشاهده بهتر مطالب دلخواه خود پیشنهاد می شود از بخش طبقه بندی استفاده کنید ، به لیست آخرین پست ها هم سر بزنید ، در نظر سنجی ما شرکت کنید و نظر یادتون نره

مدیر وبلاگ : درصا ( گریسل درگز )
نظرسنجی
شما متولد کدام فصل هستید ؟ با این نظر سنجی می خوایم ببینیم که بچه های کدوم فصل بیشتر تو اینترنت هستند ؟چهارشنبه 25 فروردین 1389 :: نویسنده : امیر رحیمی
سلام

من امیر  هستم ن.یسنده جدید  وبلاگ درصا

من در نظر دارم مطالبی در مورد پزشکی و امداد در این وبلاگ قرار بدم .
امیدوارم به درتون بخوره  .

=======================================

هپاتیت Hepatitis

كلمه هپاتیت به معنی التهاب بافت كبد كه می تواند به دلائل گوناگون از جمله مصرف داروها یا عفونت های انگلی یا میكروبی و یا ویروسی باشد. با توجه به اهمیت زیاد هپاتیت های ویروسی، شیوع آنها و عوارض ناشی از آنها در اینجا به مهمتـــرین هپاتیت های ویروسی اشاره می كنیم.

در انواع به علت التهاب كبد و اختلال كار آن سوخت و ساز و متابولیسم یك سری مواد به درستی توسط كبد انجام نمی گیرد از جمله این مواد بیلی روبین موجود در خون است كه تجمع غیر عادی و بیش از حد آن در بیماری كبد از جمله هپاتیت باعث بروز زردی یا یرقان در بیمار می شود كه یكی از مشخصه های بیماری كبدی است.


 هپاتیت A:

عامل آن یك ویروس است كه بطور اختصار آنرا HAV می نامند راه انتقال آن از راه مدفوعی، دهانی است یعنی دست آلوده به مدفوع شخص بیمار باعث عفونت خود وی و یا دیگران از طریق آلوده سازی آب و غذا شده و یا آلوده شدن آب آشامیدنی و غذا به فاضلاب یا مواد زائد آلوده موجبات انتشار بیماری را فراهم می سازد.

این بیماری در سرباز خانه ها، مهد كودك ها و موسسه های مخصوص نگهداری بیماران سالمند و . به علت تماس مداوم و نزدیك افراد با یكدیگر و پائین بودن سطح بهداشت و عدم رعایت اصول بهداشتی بیشتر دیده شده و سریعاً گســـــترش می یابد.

 

نكته:

فاصله زمانی ورود ویروس تا شروع علائم یعنی دوره كمون 15 تا 45 روز است.

 

علائم:

شروع تب به صورت ناگهانی با بی قراری، بی اشتهایی، تهوع، ناراحتی شكم و درد شكمی بخصوص در ناحیه فوقانی راست یعنی محل قرار گرفتن كبد، پررنگ شدن ادرار و كمرنگ شدن مدفوع و یرقان یا زردی می باشد.

نكته مهم این است كه قبل از بروز زردی ویروس در مدفوع فرد وجود دارد بنابراین می تواند آلوده كننده باشد. این بیماری عموماً در اواخر پائیز و اوایل زمستان شایع تر است.

علائم بیماری در كودكان خفیف تر ولی در بزرگسالان شدت علائم بیشتر است. معمولاً بیمار حدود 38 درجه سانتی گراد الی 39 درجه سانتیگراد تب دارد.

تیره شدن ادرار و كم رنگ شدن مدفوع ممكن است ازحدود 1تا5 روز قبل از زردی دیده می شود. بنابراین در تشخیص بیماری كمك كننده است. بیمار عموماً در عرض 6 تا12 ماه بهبود می یابد، مرگ و میر عوارض هپاتیت نوع A نادر است و بیماران مبتلا آن به ناقلین مزمن تبدیل نمی شوند.

 

تشخیص:

گرفتن شرح حال انجام معاینه فیزكی و تست های آزمایشگاهی خاص از جمله تغییر آنزیم های كبدی ویروسی سطح آنتی بادی ضد ویروس هپاتیت A   Anti – Hav در خون بیمار.

 

پیشگیری:

رعایت بهداشت فردی و عمومی، بهداشت آب و فاضلاب، شستن دستها، تزریق واكسن كه در موارد خاص برای افرادیكه به مناطق آلوده قصد سفر دارند صورت می گیرد.

 

نكته:

بیماری از مادر به جنین انتقال پیدا نمی كند و مراتب بیماری در اثر تماس با اشیاء آلوده به خون مثل نیدل نادر است، انتقال بیماری از طریق تماس جنسی موردی است كه تا كنون جواب قاطعی برای آن پیدا نكرده اند بنابراین مطمئن نیستم كه انتقال پیدا می كند یا نه؟  


هپاتیت B:

عامل آن ویروس HBV نام دارد و چون از طریق خون و فرآورده های خونی منتقل می شود به آن هپاتیت سرمی نیز می گویند راههای آن از مادر به جنین، تماس جنسی، تزریق خون آلوده، تماس با سر سوزن و سرنگ آلوده بخصوص در معتادین تزریقی است. همچنین تماس با وسائل تیز و برنده آلوده به خون مثل قیچی یا تیغ سلمانی و یا وسایل خال كوبی غیر بهداشتی عامل سرایت بیماری است.

دوره كمون بیماری 30تا180 روز به طول می انجامد.

این بیماری از راه مدفوعی دهانی انتقال نمی یابد و شدت بیماری و علائم همومی آن شدیدتر ا هپاتیت نوع A  می باشد. در هپاتیت نوع B عفونت مزمن و ناقل وجود دارد. مرگ و میر آن بیشتر از نوع A می باشد. این نوع هپاتیت می تواند منجر به سرطان سلولهای كبد شود. ممكن است به علت بروز یك سری واكنش های خاص در سرم و خون بیمار حالت التهاب مفاصل نیز دیده شود. در ضمن مرگ و میر در این بیماری بیشتر از هپاتیت نوع A می باشد.

 

تشخیص:

 با انجام تست های آزمایشگاهی و یافتن آنتی ژن سطحی ویروس HBS Ag یا آنتی بادی های خاصی كه علیه قسمتهای مختلف ویــروس در بدن ترشح می شود مثل Anti – HBV .

 

پیشگیری:

تزریق واكسن كه برای نوزادان، كاركنان و پرسنل مراكز مثل دانشجویان پزشكی و پیراپزشكی و بیمارانی كه مرتب فرآورده های خونی دریافت می كنند مثل: (هموفیلی، تالاسمی و غیره) توصیه می گردد. البته در حال حاضر تزریق واكسن برای نوزادان اجباری بوده و جزء برنامه واكسیناسیون كشوری محسوب می گردد. علاوه بر این افرادی كه با بیمار تماس نزدیك داشته اند مثل فرزندان یا همسر بیمار (كسی كه با او تماس جنسی داشته) نیز باید واكسن را تزریق كند.

تزریق واكسن در سه مرحله انجام می شود. كه اولین مرحله را نوبت اول می گویند سپس یك ماه بعد از تزریق نوبت اول، نوبت دوم را باید تزریق كرد و 6 ماه بعد از تزریق اول نوبت سوم تزریق انجام می شود.

 

نكته:

 تزریق واكسن برای نوزادان در بدو تولد 5/1 ماهگی و 9 ماهگی انجام می شود.

توصیه به رعایت بهداشت، عدم استفاده از سرنگ های آلوده و یا سوزن های آلوده در خال كوبی و كارهای آرایشی و عدم ارتباط با شریك جنسی مشكوك و تزریق واكسن به افراد در معرض خطر از مهمترین راههای جلوگیری از بیماری هستند. 


هپاتیت D:

عامل آن ویروس دلتا و یا HDV نام دارد. ویروس همراه هپاتیت B دیده می شود و به تنهایی باعث بروز بیماری نمی گردد. ولی در فردی كه به هپاتیت نوع   B مبتلا شده است می تواند باعث شدت یافتن بیماری نوع B  و تشدید علائم آن شود. از راه مدفوعی دهانی منتقل نمی شود. ولی از راه ورود سر سوزن آلوده . تماس جنسی و مادر به جنین انتقال می یابد. در صورتیكه هپاتیت D و B با هم باشند از كار افتادن كبد و التهاب مرگ آور كبدی بسیار افزایش می یابد.

 

تشخیص:

 دیدن علائم، گرفتن شرح حال و دیدن آنتی بادی بادی ضد ویروس در خون مریض Anti – HDV  از طریق آزمایش خون.

 

پیشگیری:

واكسن ندارد و برای جلوگیری از ابتلاء آن بهترین راه رعایت اصول بهداشتی و اخلاقی، دفع سر سوزنها و سرنگهای آلوده به طریقه بهداشتی . به علاوه تزریق واكسن هپاتیت B است. 


هپاتیت نوع C:

عامل آن ویروس HCV می باشد. دوره كمون آن 15 تا 160 روز است. تماس با سرنگ یا سرسوزن های آلوده و یا اشیاء تیز و . آلوده به خون مثل صورت تراشی یا سوزن خال كوبی شایعترین علت انتقال بیماری است. به طور معمول از طریق تماس جنسی و یا مادر به نوزاد منتقل نمی شود. همچنین در اثر آلوده بودن وسایل پزشكی  دندانپزشكی و عموماً توسط دندانسازهای تجربی انتقال می یابد. واگر وسایل به درستی ضد عفونی شود انتقال پیدا نمی كند.

یكی از گروههایی كه هپاتیت B  و C در آنها شایع است معتادین زندانی هستند (به علت استفاده از سرنگ مشترك) عفونت مزمن در آن شایع است، حالت ناقل در مبتلایان ایجاد گردد، التهاب مرگ آور كبدی نادر است ولی خطر ایجاد سرطان كبد وجود دارد.

 

پیشگیری و تشخیص:

بهترین راه پیشگیری، تشخیص بیماران و آزمایش خونهای اهدایی در بانك خون است كه برای تشخیص از آنتی بادی ضد ویروس C یعنی Anti-HCV استفاده می شود. همچنین مثل سایر موارد هپاتیت رعایت بهداشت و عدم استفاده از سرنگ و سر سوزن و تماس نداشتن با وسایل آلوده به خون ضروری است.

 

نكته:

در تمامی انواع هپاتیت های ویروسی یاد شده تشخیص قطعی بیماری با یافتن آنتی بادی ضد ویروس و یا آنتی ژن های ویروسی در خون بیمار ممكن می گردد. مثل: (Anti-HAVوAnti-HBVوHBSAg).

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 03:40 ق.ظ
Great blog you have got here.. It's difficult to find excellent writing like yours nowadays.

I truly appreciate people like you! Take care!!
جمعه 24 شهریور 1396 08:26 ب.ظ
Superb site you have here but I was wondering if you knew of
any community forums that cover the same topics talked about here?
I'd really love to be a part of online community where I can get advice from other
experienced individuals that share the same interest.

If you have any recommendations, please let me know.
Cheers!
سه شنبه 14 شهریور 1396 06:26 ب.ظ
This is a good tip especially to those new to the blogosphere.

Short but very accurate information… Appreciate your sharing this one.
A must read post!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :